Chatujte s tvůrcem nového občanského zákoníku Co vše se změní? Odpoví prof. Karel Eliáš

Prvního ledna nastane doslova právní revoluce. Dědictví, uzavírání smluv, majetek manželů, ale i reklamace, záruky za zboží, smlouvy a sousedské neshody… Vše bude řešeno jinak, nově. Začne totiž platit dlouho připravovaný nový občanský zákoník. A exkluzivně pro čtenáře Blesku jej na online chat Blesk.cz ve čtvrtek 2. ledna 2014 od 10 hodin přijde vysvětlovat jeho hlavní tvůrce, prof. dr. JUDr. Karel Eliáš (58). Přestože nový zákoník obsahuje 3081 paragrafů, doktor Eliáš občany uklidňuje, že právní norma staví na zdravém selském rozumu. Kritici zákoníku vyčítají znovuzavedení archaismů, jako je například vypuditel, sňatečný obřad a pachtýř, a také to, že zcela zahltí soudy. Na druhou stranu, i skeptici přiznávají, že by měl přinést více spravedlnosti a ochrany slabších, což dosavadním normám často chybělo.

Komentáře

Seznam advokátů podle zaměření, to je advokádo.cz. Potřebujete poradit ohledně tohoto tématu? Zadejte váš dotaz online právní poradně.

Zadat dotaz do online právní poradny »
1 | Jana @ | před osmi roky

Dotaz.

Dobrý večer.Měla bych na vás dotaz ohledně dědictví po manželovi který zemřel 1 prosince 2013.Chtěla bych vědět zdali budu mit zákoník ze starého roku nebo se již stahuje noví zákoník..A ještě mám dotaz jaký mám nárok po manželovi na dědictví.Manžel měl již dum postavený když jsem k němu přistěhovala.Měl v péči 3 děti.Děkuji za odpověd.Jirkov­ská Jana

reagovat

2 | Ladislav @ | před osmi roky

Žádost o radu.

Dobrý den.
Obracím se na Vás s žádostí o radu. Bydlíme v paneláku a sousedka nad námi je neustále hlučná.
V případě , že není v práci neustále v bytě něco klepe, mlátí, tahá nábytek, něco jí pravidelně padá na podlahu, schválně dupe, na balkoně máme neustále popel a oharky od cigaret. Pověsit vyprané prádlo na balkon znamená, že je posypané popelem z cigaret atd.
Na žádost, zda by se nemohla chovat reaguje slovy: Vy si pořád něco vymýšlíte a omezujete náši svobodu , nemůžou klidně žít ani řádně užívat byt. Dále, že ve dne si může dělat co chce a když se nám to nelíbí, ať se odstěhujeme. Neustále argumentuje tím, že noční klid je od 22. 00 do 06.00 ho. Ovšem i tento odmítá dodržovat.
V určité dny se pravidelně odněkud vrací kolem 21.30 hod. a začne běhat až do 22 hod. v botech s podpadkem po bytě. Poté následuje úklid bytu, Je u ní normální, že po desáté hod. večerní začne šít na šicím stroji a když u ní po 23. hod. zazvoním, tak nemůže pochopit jak nás to může rušit. Provoz její domácnosti bez problémů končí i kolem jedné hodiny ranní nebo začíná již v pět ráno. O nočním praní ani nemluvím. Její obliba spočívá i v tom, že když jde spát ať je 23.00 nebo 01.00 h. začne mlátit s válendou.
Děkuji za odpověď.

reagovat

3 | Vítězslav Buzek @ | před osmi roky

půjčka

Dobrý den.
Obrácím se na Vás o radu. Dne 7.1.2014 jsem se rozvedl. Mám ale půjčku u banky.Zájímalo by mně, jestli finanční břemeno půjčky může být vymáhané na bývalé manželce do budoucna a když, proč tomu tak je. Manželka o půjčce nevěděla. Prosím o jasnou a podrobnou odpověď.

reagovat

4 | Jirka @ | před osmi roky

[2] Ladislav: Dobrý den,
Pokud sousedka ruší noční klid, jedná se o přestupek – můžete zavolat městskou policii. Dále i mimo noční klid lze hovořit o porušení sousedských práv nad míru přiměřenou místním poměrům a které podstatně omezují obvyklé užívání a podat občanskoprávní žalobu, kde soud situaci posoudí.

reagovat

Připojte váš komentář!

Upozornění: Při odeslání právního problému v komentáři bohužel nejsme schopni zaručit kvalifikovanou odpověď. Pokud chcete komplexní a odborné řešení vašeho problému, využijte prosím online právní poradny.

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.