Archiv

     

Těmto podmínkám vyhovuje 434 textů.

E-shopům vadí plážový písek ve fotoaparátech, vracení zboží se má zpřísnit

Ministerstvo spravedlnosti chce zpřísnit pravidla pro vracení zboží v internetových obchodech. Někteří uživatelé totiž možnost vrátit zboží ve lhůtě 14 dnů bez udání důvodu zneužívají. Návrh je součástí prvního balíčku změn nového občanského zákoníku. Dosud platilo, že zákazník od e-shopu získal za vrácené zboží plnou cenu, pokud nebylo viditelně poškozené. Produkt si tak mohl v podstatě půjčit ke 14dennímu užívání jen za cenu poštovného.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník vyjde na miliardy, počítá ministerstvo. Původně neměl stát nic

Náměstek ministra spravedlnosti Robert Pelikán mírní nadšení z nového občanského zákoníku. Náklady na jeho rozjezd prý stát vyjdou na několik miliard korun."Jsou to desítky a stovky milionů za různé změny, které si zákoník vyžádal,“ tvrdí.

Pokračování tohoto článku »»»

EKONOM: Chystáme balíček první pomoci, říká spoluautor novely občanského zákoníku Petr Čech

Ministerstvo spravedlnosti chystá první změny občanského zákoníku. Spolu s náměstkem ministryně spravedlnosti Robertem Pelikánem bude k hlavním autorům novel patřit jeho poradce a velký kritik rekodifikace Petr Čech.

Pokračování tohoto článku »»»

Problémy na dovolené: Co je při reklamaci důležité pro cestovky a co pro klienty

Smlouvy o zájezdu je možné podle nového občanského zákoníku uzavřít i jinak než písemně. Problém může nastat ve chvíli, kdy je klient samotným uzavřením smlouvy překvapen a chce vše zrušit. Co by si měli pořadatelé zájezdů pohlídat, aby se tak vyhnuli povinnosti jej nahrazovat nebo vracet peníze?

Pokračování tohoto článku »»»

Ukončení nájmu prostor určených k podnikání

Pronájem nemovitosti nebo její části pro podnikatelské účely má v novém občanském zákoníku svojí zvláštní úpravu, což se pochopitelně týká i specifik spojených s ukončením takového právního vztahu.

Pokračování tohoto článku »»»

Povinnost vnitřního uzpůsobení

Přizpůsobení vnitřních dokumentů právnických osob nové právní úpravě je oblíbené téma posledních měsíců. To platí zejména o přizpůsobení zákonu o obchodních korporacích („ZOK“). Počátkem roku 2014 však nabyl účinnosti i další kodex, veřejnosti dobře známý občanský zákoník, takzvaný NOZ. I ten zavádí povinnost právnických osob přizpůsobit jejich zakladatelské dokumenty nové právní úpravě. Jak to tedy s tím přizpůsobením vlastně je?

Pokračování tohoto článku »»»

Zachování dosavadního statusu quo

S přijetím zákona o obchodních korporacích (ZOK) a nového občanského zákoníku (NOZ) musela být mimo jiné vyřešena otázka, jakou právní úpravou se budou již existující právnické osoby, potažmo obchodní korporace, řídit. Řešení, které zákonodárci nakonec zvolili, však přináší mnohé nejasnosti.

Pokračování tohoto článku »»»

Kuriózní stížnosti dovolenkářů: V Bulharsku je moc Bulharů!

Občanský zákoník dal lidem do ruky novou zbraň, kterou se ale někteří snaží zneužívat. Touha získat slevu ze zájezdu vede mnohé Čechy až k bizarním reklamacím. A majitelé cestovních kanceláří očekávají, že se počet stížností ještě zvýší.

Pokračování tohoto článku »»»

Postoupení smlouvy dle nového občanského práva

Nový občanský zákoník se chlubí především velkou smluvní volností. Promítla se tato zásada také do oblasti postupování smluv?

Pokračování tohoto článku »»»

Firmy nestíhají měnit stanovy. Lhůta na zavedení změn z občanského zákoníku končí

Od poloviny roku začíná platit několik úprav, které se dotknou jak firem, tak většiny lidí. Od úterý se tak například snížila cena roamingu, klesly investiční pobídky pro podnikatele nebo skončila lhůta na převedení anonymních akcií na akcie na jméno.

Pokračování tohoto článku »»»

Co dělá Fanánek v kadibudce? Se*e na zákony!

Většina lidí si čte na WC noviny nebo časopisy. Vystudovaný právník František Moravec alias zpěvák a textař Lou Fanánek Hagen (48) si tam ale bere nový občanský zákoník! Proč to dělá?

Pokračování tohoto článku »»»

Většina firem nestihne revidovat své smlouvy,hrozí jim i zrušení

Přes 30 procent obchodních společností nestihne do konce června provést revizi svých společenských smluv, kterou po nich vyžaduje nový občanský zákoník a související zákon o korporacích. Další nejméně čtvrtina podniků tuto situaci vůbec nezačala řešit. Firmám, které změny neučiní, může hrozit až zrušení.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník přijde firmy na stamiliony

Do konce června si musí všechny podnikatelské subjekty nebo družstva nechat zkontrolovat, jestli jejich společenské smlouvy v obchodním rejstříku odpovídají novému kodexu.

Pokračování tohoto článku »»»

Letošní valná hromada se ČEZu prodraží o miliony. Musí rozeslat 135 tisíc dopisů

Až dosud se informace o konání valné hromady ČEZ vyvěšovaly pouze ve věstníku a na webu společnosti. Nově celou akci předražil občanský zákoník a povinnost informovat všech 135 tisíc akcionářů písemně.

Pokračování tohoto článku »»»

100 důvodů proč změnit nový občanský zákoník. Stěžují si na něj družstva i advokáti

Od ledna platí nový občanský zákoník. Ne všechny změny byly doceněné a proto veřejnost dostala prostor, aby se k případným nedostatkům vyjádřila. Na ministerstvu spravedlnosti se sešla zhruba stovka návrhů.

Pokračování tohoto článku »»»

Zkažená dovolená nebo výmysl? Klienti cestovek prý reklamují absurdity

Čeští turisté čím dál častěji reklamují zájezdy. Umožňuje jim to nový občanský zákoník, který zavedl odškodnění za zkaženou dovolenou. Podle některých cestovních kanceláří se ale objevují případy zneužívání nových paragrafů, část klientů prý hledá důvody k reklamaci i tam, kde žádné nejsou.

Pokračování tohoto článku »»»

Česko se otvírá penězům z muslimského světa

Česká republika je od počátku letošního roku jednou z mála evropských zemí, která otevřela dokořán dveře penězům z muslimských států. Novinka českého práva vyplývající z nového občanského zákoníku, svěřenský fond, totiž odpovídá principům islámského práva šaría.

Pokračování tohoto článku »»»

Jenom nám nic nedarujte, děsí se česká muzea

Další legislativní paskvil od ledna letošního roku značně komplikuje život krajským a obecním muzeím. Dary, které mnohde tvoří klíčovou část sbírek, musejí odmítat. Zatížily by jim značně rozpočet. Podle nového občanského zákoníku dar musí ohodnotit znalec a ještě je třeba odvést daň. Asociace muzeí a galerií ČR bije na poplach, problém už řeší ministerstva kultury a financí.

Pokračování tohoto článku »»»

Hospody rozkradly pivní sudy za stamiliony

Boj s větrnými mlýny připomíná dlouhodobá snaha velkých českých pivovarů zamezit rozkrádání jejich sudů dodávaných do restaurací a hospod. Ročně tak dohromady přicházejí až o desítky milionů korun. Celkovou dlouhodobou škodu před časem pivovarníci vyčíslili na zhruba 220 milionů korun. Kromě vlastních snah o větší kontrolu sudů by jim měl pomoci i nový občanský zákoník, který odcizenou věc bez náhrady přiznává původnímu vlastníkovi.

Pokračování tohoto článku »»»

Podnikáte s manželkou nebo jiným rodinnými příslušníky? Automaticky vám tak vzniká rodinný závod

Nový občanský zákoník zavedl mnoho nových institutů. Jedním z nich je i rodinný závod. Jelikož rodinný závod vzniká při splnění zákonných podmínek automaticky, podnikající rodiny by jeho úpravě měly věnovat větší pozornost.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník přinesl možnost zajistit akcionářům pevný podíl na zisku

Oproti dřívějšku je díky novému občanskému zákoníku a obchodnímu právu například možné některému akcionáři zajistit pevný podíl na zisku nebo mu dát vyšší počet hlasovacích práv než jinému se stejným počtem akcií.

Pokračování tohoto článku »»»

Pozor! Bytovým družstvům hrozí zrušení!

Nový občanský zákoník a změna legislativy přinesly bytovým družstvům nepěkné překvapení. Zhruba 9,5 tisíce bytových družstev musí do konce června upravit stanovy, aby odpovídaly zákonu o obchodních korporacích. Jinak je soud může zrušit a poslat do likvidace.

Pokračování tohoto článku »»»

Sport má problém: musí lidi zaměstnat. Náklady vzrostou o třetinu

Sportovní kluby, sdružení i profesionální sportovce čekají velké potíže. Lidé, kteří dosud v branži pracovali jako živnostníci, budou muset mít status zaměstnanců. Vyplývá to z ustanovení nového občanského zákoníku a úpravy pracovního práva, které platí od ledna. Pro sportovní kluby to může znamenat růst nákladů zhruba o třetinu.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový projekt Ombudsman Blesku: Stojíme na vaší straně!

Deník Blesk nabízí pomocnou ruku. Po úspěšném třináctidílném seriálu Průvodce občanským zákoníkem a publikaci Občanský zákoník – Změny 2014 se rozhodl pro další unikátní projekt - OMBUDSMAN BLESKU.

Pokračování tohoto článku »»»

Utrpěli jste úraz? Víme, na kolik peněz máte nárok!

Kolik stojí bolest? Teď je už jasno. Nový občanský zákoník, který platí od ledna letošního roku, totiž nestanovil žádný podrobný návod, tak s metodikou nyní přišel Nejvyšší soud.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: 11 rad, jak získat náhradu škody!

Vyviklaná dlažební kostka, náledí nebo chybějící mříž od kanálu. Při troše smůly nebo nepozornosti se z chodníku může stát nebezpečná past. Abyste ale měli nárok na náhradu škody, musíte si pořídit důkazy.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Nenechte se odbýt! Víme, jak se bránit

Zamítli vám reklamaci? Dluží vám šéf mzdu? Nechce vás město odškodnit za úraz na chodníku? Nenechte si to líbit a braňte se. Blesk ve spolupráci s portálem Vaše nároky.cz přináší příběhy, kdy se lidem vyplatilo jít si za svými právy.

Pokračování tohoto článku »»»

Nájemci versus pronajímatelé: Na čí straně je nový občanský zákoník?

Nový občanský zákoník přinesl několik novinek, měnících zaběhané zvyklosti, i do vztahů mezi nájemci a pronajímateli. Kdo na nich vydělá?

Pokračování tohoto článku »»»

Už dnes! Nový občanský zákoník v prodeji za 39 Kč! Lékaři už nesmí zatajit diagnózu!

Pokud ještě loni lékař usoudil, že by pacient neunesl informaci o svém zdravotním stavu, mohl část kruté pravdy zatajit nebo říct pravdu jen částečně. Podle nového občanského zákoníku to už není tak jednoduché.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Blesk vydává unikátní publikaci jen za 39 Kč! Všechny změny v jedné knížce!

Nový občanský zákoník mění lidem život. Obsahuje stovky nových paragrafů, které provázejí každého člověka od kolébky až do hrobu. A týká se i vás!

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Jak na splácení cizích dluhů?

Jaké novinky přináší nový občanský zákoník o smrti nájemce? Co se změnilo ohledně zadlužení manželů? A jak je to s dědictvím po dlužníkovi? Přinášíme vám ty nejdůležitější novinky.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Jak můžete napadnout závěť?

Změn v novém občanském zákoníku by se obyčejný smrtelník nedopočítal. Naštěstí je tu Blesk.cz s řadou odborníků, kteří jsou schopni poradit se všemi dotazy. Včetně těch nepříjemných na téma závěť.

Pokračování tohoto článku »»»

Nedodržení formy smlouvy

Jedním ze základních principů nového občanského zákoníku je neformálnost. Zákon vychází z předpokladu, že není-li zákonem určeno nebo smluvními stranami sjednáno jinak, lze si pro právní jednání zvolit libovolnou formu.

Pokračování tohoto článku »»»

Ptali jste se odborníka: Na co mám v práci právo a co si nesmí šéf dovolit?

Jaké novinky přinesl do pracovního práva nový občanský zákoník? Jak se dotknou přímo vás? Na vše, co vás zajímá, jste se ptali advokáta Zdeňka Froňka.

Pokračování tohoto článku »»»

Právě teď chat s odborníkem: Zeptejte se, na co máte v práci právo a co si nesmí šéf dovolit!

Jaké novinky přinesl do pracovního práva nový občanský zákoník? Jak se dotknou přímo vás? Ptejte se právě teď na vše, co vás zajímá advokáta Zdeňka Froňka.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Ústní výpověď neplatí

„A ven! Tady končíš!“ Tak pokud se s vámi šéf rozloučil těmito slovy, vůbec si ho nevšímejte. Ústní výpověď totiž neplatí!

Pokračování tohoto článku »»»

Reklamace 2014. Zkracuje se záruční doba na půl roku?

Nový občanský zákoník, účinný od ledna, se dotýká tisíce a jedné životní situace. Nová pravidla dostala i ta, které se obvykle vyhýbáme jak čert kříži: reklamace. Co přesně se od ledna změnilo? Na co máte nárok? Odpovědi přinášíme ve spolupráci s právní poradnou dTestu.

Pokračování tohoto článku »»»

5 pravidel pro podnájemníky: Můžete podnajmout bez souhlasu majitele bytu!

Máte pronajatý byt a chcete si do něj vzít podnájemníka, abyste lépe utáhli nájem? Můžete! Nový občanský zákoník vám to umožní. Přesto musíte respektovat určitá pravidla.

Pokračování tohoto článku »»»

Občanský zákoník o nájemnících: Psovi štěkat nezakážete. Kvůli němu vás z bytu nevyhodí

V pondělí vyšel další průvodce občanským zákoníkem na téma nájemníci. Včera na konkrétní dotazy odpovídal čtenářům Blesku právník Roman Moussawi. Vybíráme pro vás ty nejzajímavější.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Stanoví, jaké zvíře můžete doma chovat!

Kočku, psa nebo třeba zlaté rybičky vám nikdo v nájmu zakázat nemůže. Nový občanský zákoník totiž zaručuje nájemníkům právo na čtyřnohého kamaráda.

Pokračování tohoto článku »»»

Reklamujete vadné zboží? Braňte se! Odborník vám poradí na chatu

Nevíte si rady s reklamacemi podle nového občanského zákoníku? Zeptejte se odborníka! Od 14.00 hodin bude na vaše dotazy odpovídat Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.

Pokračování tohoto článku »»»

Chat: Reklamace. Vadné zboží? Braňte se!

Nevíte si rady s reklamacemi podle nového občanského zákoníku? Zeptejte se odborníka! Od 14.00 hodin bude na vaše dotazy odpovídat Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.

Pokračování tohoto článku »»»

Zákoník brzdí výstavbu lanovek, potíže může mít i železnice

Provozovatelé lanovek a vleků mají letos dost důvodů ke stížnostem, a to nejenom kvůli neobvykle teplé zimě. Ránu jim zasadil i nový občanský zákoník a nečinnost ministerstva dopravy. Podle nové úpravy jsou stavby součástí pozemku a jako takové mají mít stejného majitele. Jenže většina lyžařských středisek leží na pronajatých pozemcích a majitelé nevidí nejmenší důvod se nemovitostí zbavovat.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Taková jsou práva kupujícího!

Koupili jste si zboží, na kterém se objevila vada, a vy si nevíte rady s reklamací ?Nejste si jistí, jestli vůbec máte na reklamaci nárok? S bleskovým průvodcem novým občanským zákoníkem už nebudete při jednání s obchodníky tápat.

Pokračování tohoto článku »»»

Nový občanský zákoník: Máte zpackanou dovolenou? Reklamujte ji!

Vrátili jste se ze zájezdu a máte zlost na cestovní  kancelář, která nedodržela sliby? Místo výhledu na moře jste se dívali  na oprýskanou zeď a bazén chyběl? Chtějte kompenzaci!

Pokračování tohoto článku »»»

V ČR zahájí své podnikání první mladistvý, je mu šestnáct let

Šestnáctiletého mladíka, který chce podnikat v oblasti marketingu a internetového obchodu, zplnoletil Českobudějovický okresní soud. Internetový server Týden.cz o tom informoval s odvoláním na Český rozhlas – a s tím, že jde o první případ svého druhu nás. Možnost předčasně nabýt plnoletosti přinesl nový občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014.

Pokračování tohoto článku »»»

Česko má prvního šestnáctiletého podnikatele. Prorazit chce v marketingu

Nejmladší český podnikatel může rozjet svůj vysněný byznys. Okresní soud v Českých Budějovicích vyhověl žádosti 16letého studenta, který má v plánu podnikat v oblasti marketingu a internetového obchodu. Podnikat nezletilým díky předčasnému zplnoletnění umožňuje od ledna nový občanský zákoník.

Pokračování tohoto článku »»»

Česko má prvního šestnáctiletého podnikatele. Mladík chce podnikat v marketingu

Díky novému občanskému zákoníku může 16letý student z Budějovic začít oficiálně podnikat. Je prvním, kdo využil možnost zplnoletnit člověka kvůli podnikání. Tu umožňuje občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014.

Pokračování tohoto článku »»»

Mámo, táto, nesahej mi na stavebko! Naspořené peníze patří dítěti

Rodiče se k penězům, které posílali na stavební spoření svého dítěte, nedostanou tak snadno jako dřív. Nový občanský zákoník upravuje podmínky toho, jak můžou zákonní zástupci nezletilého nakládat s jeho majetkem.

Pokračování tohoto článku »»»

Vydědění: Jsou na to 4 nové způsoby!

Nový občanský zákoník výrazně upravuje možnosti jak nakládat s majetkem. Dotýká se jak rodinného práva, tak oblasti dědictví a vydědění.

Pokračování tohoto článku »»»